Haber

İran Cumhurbaşkanı Raisi, bölge liderleriyle Filistin ve ikili ilişkileri ele aldı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Moritanya, Nijerya ve Suriye cumhurbaşkanları, Malezya ve Lübnan başbakanlarıyla Filistin’deki son durumun yanı sıra ikili ilişkileri ele aldı.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülke liderlerinin olağanüstü toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giden Suudi Arabistan Cumhurbaşkanı, Oturumun ortasında Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Vild Pir el-Gazvani ve Nijerya Devlet Başkanı da Gazze’deki duruma katıldı. Lideri Bola Ahmed Tinubu, Riyad’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Malezya Başbakanı Enver İbrahim ve Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile bir araya geldi.

Görüşmelerde Filistin’deki son gelişmeler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması ve ülkeler arasındaki ikili ilişkiler ele alındı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Katar Emiri Pir Tamim bin Hamed Al Thani, Sudan Egemenlik Konseyi Lideri Abdulfettah el-Burhan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ile de görüşmelerde bulunan Reisi, daha sonra Tahran’a döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu