Haber

Dışişleri Bakanı Fidan, Macar mevkidaşı Szijjarto ile düzenlediği ortak basın toplantısında şunları söyledi: (2)

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye ile Macaristan arasındaki ikili ticaret hacminin geçen yıl 3,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Hedefimiz 6 milyar dolar” dedi. söz konusu.

Fidan, Macaristan Dış ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Ziyarete Birinci Dünya Savaşı’nda şehit olan askerlerin mezarlarını ziyaret ederek başladığını belirten Fidan, başta Galiçya Cephesi olmak üzere tüm şehitleri andı.

Fidan, mevkidaşı Szijjarto ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek, “Macaristan ile köklü ilişkilerimiz ve tarihi bağlarımız var. Türkiye Cumhuriyeti adına imzaladığımız ilk anlaşma Macaristan ile dostluk anlaşmamız. ikili ve çok taraflı platformlar.” sözünü kullandı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilerek stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması kararının bu yılın başında açıklandığını belirten Fidan, bu doğrultuda iş birliğini genişletmek ve derinleştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

Macaristan ile karşılıklı ziyaretlerin son dönemde hız kazandığına işaret eden Fidan, “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 6’ncı toplantısını bu yıl sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) başkanlığında Macaristan’da gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Erdoğan) ve Başbakan (Viktor) Orban’ın bu vesileyle 2024 yılında kutlayacağımız Türk-Macar Kültür Yılı açılışını gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.” dedi.

“(İkili ticaret hacmi) Hedefimiz 6 milyar dolar”

Görüşmelerde iki ülke işbirliğini geliştirmek için atılabilecek adımların ele alındığını kaydeden Fidan, “Geçen yıl ticaret hacmimiz 3.5 milyar dolara ulaştı. Hedefimiz 6 milyar dolar. Ekonomik ilişkilerimizi değerlendiriyoruz. Karma Ekonomik Komisyon mekanizması ile kapsamlı bir şekilde.” söz konusu.

geçen yıl test edildi ekonomi Ortak girişim ve ticaret komitesinin ilk toplantısının en kısa sürede Türkiye’de gerçekleştirileceğini kaydeden Fidan, “Yatırımcılarımızın Macaristan’a artan ilgisinden çok memnunuz. Devam eden ve planlanan yatırımlarla Türkiye’den de bekliyoruz. Buradaki yatırımlar önümüzdeki yıllarda 3 milyar dolara ulaşacak, yatırımlarının arttığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Fidan, görüşmede iki ülke arasındaki ulaşım, enerji ve eğitim konularının da ele alındığını söyledi.

“Macaristan’da okuyan öğrencilerimiz ülkelerimiz arasında köprü oluşturuyor”

Dışişleri Bakanı Fidan, “Macaristan’da okuyan öğrencilerimiz ülkelerimiz arasında bir köprü oluşturuyor. Şu anda Macaristan’da 1000’in biraz üzerinde öğrenci eğitim görüyor. Maarif Vakfımızın Macaristan’da bir okulu var.” dedi.

Fidan, Türkiye’yi ziyaret eden Macar turist sayısındaki artıştan da memnun olduğunun altını çizdi.

İki NATO müttefiki olarak savunma sanayi iş birliğinin geliştirilmesine önem verdiklerini belirten Fidan, “Ukrayna’daki savaş başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeler de gündemimizde. Birçok konuda benzer yaklaşımlara sahip olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. İki ülkenin bu yaklaşımları bir sinerji oluşturuyor. değerlendirmesini yaptı.

Macaristan’ın “gözlemci üye” olduğu Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) gündemindeki konuları görüşme fırsatı bulduklarını belirten Fidan, Macaristan’a TDT’nin çalışmalarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

Macaristan’ın Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin ve katılım sürecinin stratejik önemini en iyi anlayan ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Fidan, 2024’ün ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstlenecek olan Macaristan’ın; bu sürece katkı ve desteğini sürdürecektir.

“Kutsal değerlerin aşağılanmasına tahammül etmemiz mümkün değil”

Avrupa’da kutsal kitaplara hakaret edilmesinin ve onu düşünce özgürlüğü etrafında tanımlamanın devletin denetiminde olmasının yol açacağı stratejik, toplumsal ve diğer gelişmelere dikkat çeken Fidan, Avrupalı ​​siyasetçi ve devlet adamlarının bu konuda bilinçlendirmeye başlaması gerektiğini vurguladı.

Bu konuda bir farkındalık olduğunu gördüklerini belirten Fidan, şunları kaydetti:

“Bunu kendi uygulamalarına ve politikalarına nasıl yansıtacaklarını göreceğiz. Kutsal değerlerin aşağılanmasına tahammül etmemiz mümkün değil. Buna tepkimizi uluslararası platformlarda en güçlü şekilde göstermeye devam edeceğiz. Devam edeceğiz. bu konuda uluslararası dayanışma ve iş birliğini artırmaya yönelik çabalarımızı sürdürüyoruz.”

İsveç’in NATO üyeliği

İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin soruyu yanıtlayan Fidan, bu konuda Macaristan ile uyum içinde hareket ettiklerini ve yoğun temas halinde olduklarını ifade etti.

Fidan, Türkiye’nin NATO üyesi ülkeleri terörle mücadeleye adapte edebilmesinin ve NATO’nun güvenlik paradigmasını kendi sistemlerine adapte edebilmesinin değerli olduğunu belirtti. Üyeliğinde bir sorun olmadığını söyledi.

İsveç’te ortak komite kurulduğunu, 5 toplantı yapıldığını ve bazı kararlar alındığını kaydeden Fidan, İsveç’in Haziran ayı başında anayasa ve kanunlarında değişiklikler yaparak terör tanımını ve terörle mücadele kurallarını revize ettiğini hatırlattı.

Fidan, son dönemde yaşanan değişiklikler nedeniyle uygulamada belirli adımların atılmasının zaman alabileceğini vurguladı.

NATO Vilnius Zirvesi öncesi NATO ve AB üye devletlerinin Türkiye ile yoğun temasa geçtiğini ve zirvede İsveç’in NATO üyeliğinin Türkiye tarafından kabul edilmesi için lobi yaptıklarını hatırlatan Fidan, “İttifak için çok önemli” olduğunun vurgulandığını söyledi. .

Fidan, İsveç-Türkiye müzakerelerinin gidişatının İsveç-Türkiye müzakerelerinin gidişatını yeni bir stratejik boyuta taşıdığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle NATO müttefikleri ve AB’nin Türkiye’nin meşru kaygılarını gündeme getirmesi gerektiğini vurguladığını söyledi. talepler gündemde.

Türkiye’nin görüşleri, endişeleri ve ihtiyaçları dikkate alınmalı ve çözüme kavuşturulmalıdır.

AB güvenlik mimarisinin NATO güvenlik mimarisiyle örtüştüğünü belirten Fidan, “AB üyesi ülkeler ile NATO arasındaki bu iş birliğinin artması, AB üyesi olmayan ancak NATO üyesi ülkelerin gelecekte nasıl bir güvenlik yapısıyla karşı karşıya kalacakları konusunda soru işaretleri yaratıyor. ” söz konusu.

Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemli bir NATO üyesi olan Türkiye’nin yaptırımlara tabi tutulmaması gerektiğinin altını çizdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsveç’in NATO üyeliği çerçevesinde Türkiye’nin AB’ye ilişkin görüşlerini dile getirdiğini kaydeden Fidan, AB-NATO güvenlik mimarisinin toplu olarak tartışılması gerektiğini ve Türkiye’nin görüşlerinin, kaygılarının ve ihtiyaçlarının dikkate alındığını ve vurgulandığını söyledi.

Vilnius Zirvesi’nde bunların kapsamlı bir şekilde tartışıldığının altını çizen Fidan, Vilnius Zirvesi sonunda yayınlanan açıklamada Türkiye’nin taleplerinin kayıt altına alındığını, terörle mücadelede YPG ve FETÖ’nün hiçbir şekilde desteklenmemesi konusunun gündeme getirildiğini vurguladı. tekrar gündeme gelmesi ve PKK ile savaşın devam etmesi gerektiğidir. vurgu yapıldığını belirtti.

Türkiye’ye yönelik yaptırımların kaldırılmasına vurgu yapıldığını ve AB ile ilgili gümrük birliği ve vize serbestisi konularının kayıt altına alındığını kaydeden Fidan, görüşme sonucunda bir yol haritasının ortaya çıktığını söyledi.

Fidan, Meclis’in ekim ayında açılacağını ve son kararı Meclis’in vereceğine işaret etti.

(Bitti)

haber-golcuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu