Haber

CNN: Türkiye’deki depremler dünyanın en büyükleri arasında

Uzmanlara dayanan CNN International, iki büyük ölçekli tektonik levhanın birleştiği bölgede meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin dünyanın en büyük depremleri arasında yer aldığını bildirdi.

Türkiye’nin tektonik tabakaların buluştuğu bölgede yer alması nedeniyle şiddetli depremlere yabancı olmadığının altı çizilerek, ülkede son 25 yılda 7 ve üzeri 7 deprem meydana geldiği hatırlatıldı.

CNN’e konuşan Georgia Teknik Üniversitesi’nden Karl Lang, bölgenin sismik hareketlere çok yatkın olduğunu söyledi. söz konusu.

Lang, sarsıntının şiddetinin birçok faktöre bağlı olduğunu belirterek, depremin yüzeye yakın bir noktada meydana gelmesinin etkilerini daha yıkıcı hale getirdiğini belirtti.

CNN’in meteoroloji uzmanı Chad Myers da depremlerde genellikle merkez üssünden söz edildiğini ancak bu depremin “çizgi tabanı” olarak anılması gerektiğini kaydetti.

Deprem kuşağının büyük ölçekte iki tektonik levhanın birleşme noktasına denk geldiğini hatırlatan Myers, “Yeryüzünün kayması bir uçtan diğer uca yaklaşık 100 millik (yaklaşık 161 kilometre) bir alanda meydana geldi.” sözünü kullandı.

Myers, sarsıntı sırasında birbirine sürtünerek yatay kaymalara neden olan bu olayın sismolojide “slip-slip” fay hareketi olarak bilindiğini söyledi.

Haberde, Kahramanmaraş merkezli depremlerin son yüzyılda bölgeyi vuran en büyük depremler arasında yer aldığı belirtilirken, depremin şekli ve zamanlamasının yıkıcı etkisini artırdığına dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu